Vangažu ABR

Asfaltbetona rūpnīca Vangažos ir pirmā ceļu materiālu ražotne Latvijā. Savu darbību tā sāka 1956.gadā, bet pirmā saražotā asfaltbetona krava uz objektu no šejienes tika nosūtīta 1957.gada Līgo vakarā. Uzņēmuma "Binders" īpašumā tā ir kopš kompānijas dibināšanas 1993.gadā.  Lai gan ražotne bija piedzīvojusi vairākas modernizācijas, 2006.gadā tika pieņemts lēmums to demontēt un vecās ražotnes vietā uzstādīt jaunu 31 m augstu asfaltbetona rūpnīcu, ko speciāli pēc "Binders" pasūtījuma izgatavoja un uzstādīšanas procesā piedalījās Vācijas kompānija "AMMANN Asphalt GmbH".

Pilnvērtīgu ražošanas procesu rūpnīca sāka 2007.gada jūlijā un joprojām pamatoti tiek uzskatīta par vienu no modernākajām šāda veida ražotnēm Baltijā. Tā apvieno šobrīd Eiropā izmantotās modernākās asfaltbetona ražošanas tehnoloģijas.

Pēc pasūtītāja vēlmes, asfaltbetona ražošanas procesā var tikt izmantots modificētais bitumens. Tās ir speciālas vielas - polimēri, kas uzlabo bitumena fizikāli mehāniskās īpašības, tādējādi  būtiski uzlabojot tā kvalitāti, kas pagarina asfalta kalpošanas laiku. Izcili precīza minerālo materiālu dozācija nodrošina dažādu asfaltbetona marku ražošanu.

Rūpnīcas jauda spēj nodrošināt asfalta ieklāšanu objektā vienlaicīgi ar 2-3 asfalta ieklājējiem. Pateicoties pilnam, noslēgtam tehnoloģiskajam ciklam, stundas laikā šeit iespējams saražot līdz 240 t asfaltbetona. Nepieciešamības gadījumā, veicot nelielas ražotnes transformācijas, jaudu iespējams palielināt līdz 320 t saražotā materiāla stundā.

Rūpnīcā uzstādītas mūsdienīgas, kvalitatīvas attīrīšanas iekārtas, kas samazina izmešu daudzumu atmosfērā līdz minimumam.

2015.gadā īstenots apjomīgs projekts ar Norvēģijas līdzfinansējumu, lai pilnveidotu un modernizētu ražotnes iespējas. Rūpnīcā tika uzstādītas vairākas papildu iekārtas un ieviesti trīs jauni videi draudzīgi asfalta ražošanas tegnoloģiskie procesi:

-frēzētā materiāla otrreizējai izmantošanai ražošanā;

-siltā asfalta ražošanai ar speciālajām piedevām, kas uzlabo seguma tehniskās īpašības un palielina materiāla transportēšanas attālumu;

-polimēru modificētā bitumena ražošanai - piedeva asfaltam, kas būtiski uzlabo tā kvalitāti un ilgmūžību.