Logo hamburger
Par mumsarrow
Darbības jomasarrow
Aktualitātes
Projekti
Galerijas
Kontakti
icon
En Lv
img

Ceļu būves projekta ietvaros pārvietotas aizsargājamas skudras un ķērpji

30.05.2017

Atbilstoši līgumsaistībām ar VAS “Latvijas Valsts ceļi”, uzņēmums pavasarī uzsāka autoceļa A 13 Krievijas robeža (Grebņeva)-Rēzekne-Daugavpils-Lietuvas robeža (Medumi) asfalta segas maiņu gandrīz 12 km garā posmā jeb no 144,7. līdz 156,4.km. Daugavpils novadā būvdarbu posma ceļmalās atradās izciršanai paredzēti koki, saglabāt nebija iespējams, jo ievērojami apdraudēja autotransporta kustības drošību. Būvdarbu plānošanas procesā tika konstatēts, ka dažos  no kokiem sastopama aizsargājamā kukaiņu suga – spožā skudra ( Lasius fuliginosus – lat.), kā arī aizsargājama ķērpju suga – liepu parmelīna (Parmelina tiliacea -lat.).

Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta (DU DZTI) Biosistemātikas departamenta vadošais pētnieks Dr.biol. Maksims Balalaikins pastāstīja, ka konkrētajā ceļa posmā sastopamajos kokos mitinās vairākas kukaiņu sugas, kas barojas ar trūdošo koksni un norādīja, ka pēc aizsargājamo kukaiņu un ķērpju sugu konstatēšanas Dabas aizsardzības pārvalde izvirzīja prasības, kas jāievēro, veicot ceļa posma rekonstrukciju.

Lai saglabātu alejā sastopamās spožās skudras kolonijas un liepu parmelīnun indivīdus, bet novada iedzīvotāji turpmāk pārvietotos pa drošāku autoceļu, kopā ar pasūtītāju un Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales regional biroju tika meklēts labākais risinājums nestandarta situācijai ceļu būvniecības procesā. Tika pieņemts lēmums pārvest skudras un ķērpjus uz dabas liegumu “Ilgas” Skrudalienas pagastā, nodrošinot to pastāvēšanai atbilstošus vides apstākļus.

Lai saglabātu spožo skudru ligzdas, uz dabas parku tās tika pārvietotas kopā ar nozāģētajiem koku stumbeņiem. Lieguma teritorijā blakus pārvestajiem koku fragmentiem ir vairāki dobumaini koki. Eksperti uzskata, ka skudras tos izvēlēsies par jaunajām mājvietām.

DU DZTI Biosistemātikas departamenta vadošais pētnieks Dr.biol. Uldis Valainis norādīja, ka šī skudru suga Latvijā jūtas labi un ir samērā plaši sastopama, taču tā iekļauta aizsargājamo skudru sarakstā, tāpēc “evakuācija” bija obligāta.

No objekta Medumos uz dabas parku tika pārvietots arī Latvijā un kopumā Eiropā reti sastopamas un aizsargājamas sugas ķērpis – liepu parmelīna. Kā uzsvēra viens no pārvietošanas procesa uzraugošajiem ekspertiem, DU DZTI Biosistemātikas departamenta pētnieks Mg.biol. Rolands Moisejevs, publiski pieejamā informācija liecina, ka nekur citur pasaulē līdz šim nav veikti līdzīgi šīs sugas transplantācijas pasākumi.

Ceļu būves firmas SIA “Binders” Būvniecības departamenta direktors Ingus Pētersons: ” Šis bija jauns izaicinājums ceļu būvniecības procesā, ko spējām atrisināt sadarbībā ar pasūtītāju un dabas ekspertiem. Pēdējo divdesmit gadu griezumā arī ceļu būves projektos arvien vairāk iezīmējas tendence redzēt vairāk un tālāk par būvniecības parametriem dabā. Tā ir mūsdienīga un atbildīga attieksme, kam arvien biežāk būtu jātop par normu.”